שלטי בטיחות

שלטי בטיחות - עניין של חיים ומוות

חשבתם פעם מה היה קורה אם לא הייתם רואים את השלט - מים רדודים? או מה היה קורה אם לא היה שלט שמזהיר אתכם שהכניסה מסוכנת? או אפילו השלט המוכר ביותר על השירותים שאומר לנו באיזו דלת לבחור? הבנים או הבנות?

 

אין ספק ששלטים מצילים אותנו הרבה פעמים החל מסוגיות פשוטות כמו לאיזה עמדה ללכת בבנק ועד הצלות של חיים ומוות בבריכה, באזורי בניה וכמובן בכבישים.

החשיבות בשילוט אזהרה הוא קריטי - זהירות חשמל, יציאת חירום, שילוט כיבוי אש ועוד. שלטים אלה הם רק חלק קטן ומזערי מכלל השלטים המקיפים אותנו ושומרים על חיינו.

שלטי הבטיחות מגיעים במגוון סוגים - מדבקות, הדפס על גבי חומרים שונים (כגון: פי.וי.סי. ופרספקס, שילוט פולט אור ומחזיר אור, שלטי אלומיניום, שלטי פליז ועוד. יש לקחת בחשבון כי בשלטי אזהרה במיוחד יש חשיבות לבולטות שלהם ולכן קיים צורך בשילוט בטיחות מואר בכדי ליצור נראות גבוהה בשעות הלילה ובמקומות חשוכים.

יש לקחת בחשבון כי שטחי הבטיחות וההכוונה מסופקים על פי התקן בחוק ולפי דרישות ארגון הפיקוח על העבודה. במידה ולא לא ניתן להשתמש בהם והם נחשבים מסוכנים ומסכנים חיי אדם.

להלן מספר תקנות בהגיעכם לשילוט אזהרה, הכוונה ובטיחות:

  1. השלט חייב להיות בגודל ובמיקום שיאפשרו לכל אדם לקרוא אותו להבין אותו ולשים לב אליו ולמשמעותו.
  2. השלט חייב להיות בעל תוכן ברור וקריא לכל אדם. במידה ומדובר על שילוט אזהרתי יש לציין מה אלול לקרות בעקבות אי ציות לשלט.
  3. שימוש בסמלים הוא חשוב עבור אנשים שאינם יכולים לקרוא את השלט או להבינו.
  4. גופן - הבחירה הטיפוגרפית היא בעלת משמעות אדירה עבור הנחשפים לשלט ולכן בחירת הגופן חייבת להיות פשוטה וקריאה.
  5. שימוש נכון בצבע יכול לעזור במשיכת תשומת הלב לשלט. המוח האנושי מגיב לצבע בצורה מיידית.
  6. שימוש בצורות ובמסגרות יכול להשפיע על מידת הבולטות של השלט אך בתנאי והשימוש בהם הוא עקבי.